"juumin" meaning in All languages combined

See juumin on Wiktionary

Noun [Votic]

IPA: /ˈjuːmin/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈʝuːmʲin] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -uːmin Etymology: juuvvõ (“to drink”) + -min (“-ing”) Etymology templates: {{affix|vot|juuvvõ|-min|t1=to drink|t2=-ing}} juuvvõ (“to drink”) + -min (“-ing”) Head templates: {{head|vot|noun}} juumin Forms: no-table-tags [table-tags], juumin [nominative, singular], juumizõd [nominative, plural], juumizõ [genitive, singular], juumisiijõ [genitive, plural], juumisii [genitive, plural], juumissõ [partitive, singular], juumisiitõ [partitive, plural], juumisii [partitive, plural], juumisõ [illative, singular], juumisõsõ [illative, singular], juumisiisõ [illative, plural], juumizõz [inessive, plural], juumisiiz [inessive], juumizõssõ [elative, plural], juumisiissõ [elative], juumizõlõ [allative, plural], juumisiilõ [allative], juumizõllõ [adessive, plural], juumisiillõ [adessive], juumizõltõ [ablative, plural], juumisiiltõ [ablative], juumizõssi [plural, translative], juumisiissi [translative], ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive [singular], nominative [plural], ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative [singular], the genitive., ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.
  1. drink, beverage
    Sense id: en-juumin-vot-noun-MulZdfii Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Votic entries with incorrect language header, Votic sinin-type nominals, Votic terms suffixed with -min Disambiguation of Pages with 1 entry: 38 31 31 Disambiguation of Pages with entries: 32 31 37 Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 32 31 37 Disambiguation of Votic sinin-type nominals: 32 31 37 Disambiguation of Votic terms suffixed with -min: 36 29 35
  2. drunkenness, intoxication
    Sense id: en-juumin-vot-noun-xpf4BTsh Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Votic entries with incorrect language header, Votic sinin-type nominals, Votic terms suffixed with -min Disambiguation of Pages with 1 entry: 38 31 31 Disambiguation of Pages with entries: 32 31 37 Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 32 31 37 Disambiguation of Votic sinin-type nominals: 32 31 37 Disambiguation of Votic terms suffixed with -min: 36 29 35
  3. (drinkable) medicine
    Sense id: en-juumin-vot-noun-qCzocPmZ Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Votic entries with incorrect language header, Votic sinin-type nominals, Votic terms suffixed with -min Disambiguation of Pages with 1 entry: 38 31 31 Disambiguation of Pages with entries: 32 31 37 Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 32 31 37 Disambiguation of Votic sinin-type nominals: 32 31 37 Disambiguation of Votic terms suffixed with -min: 36 29 35
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "juuvvõ",
        "3": "-min",
        "t1": "to drink",
        "t2": "-ing"
      },
      "expansion": "juuvvõ (“to drink”) + -min (“-ing”)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "juuvvõ (“to drink”) + -min (“-ing”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/sinin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "XII/sinin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "juumin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiijõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisõsõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõssõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõlõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõllõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõssi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "juumin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "juu‧min"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "juu‧min"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 31 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Votic sinin-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 29 35",
          "kind": "other",
          "name": "Votic terms suffixed with -min",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "drink, beverage"
      ],
      "id": "en-juumin-vot-noun-MulZdfii",
      "links": [
        [
          "drink",
          "drink"
        ],
        [
          "beverage",
          "beverage"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 31 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Votic sinin-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 29 35",
          "kind": "other",
          "name": "Votic terms suffixed with -min",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "drunkenness, intoxication"
      ],
      "id": "en-juumin-vot-noun-xpf4BTsh",
      "links": [
        [
          "drunkenness",
          "drunkenness"
        ],
        [
          "intoxication",
          "intoxication"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 31 31",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "32 31 37",
          "kind": "other",
          "name": "Votic sinin-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 29 35",
          "kind": "other",
          "name": "Votic terms suffixed with -min",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "medicine"
      ],
      "id": "en-juumin-vot-noun-qCzocPmZ",
      "links": [
        [
          "medicine",
          "medicine"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(drinkable) medicine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːmin/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʝuːmʲin]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-uːmin"
    }
  ],
  "word": "juumin"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Votic/uːmin",
    "Rhymes:Votic/uːmin/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic lemmas",
    "Votic nouns",
    "Votic sinin-type nominals",
    "Votic terms suffixed with -min",
    "Votic terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "juuvvõ",
        "3": "-min",
        "t1": "to drink",
        "t2": "-ing"
      },
      "expansion": "juuvvõ (“to drink”) + -min (“-ing”)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "juuvvõ (“to drink”) + -min (“-ing”)",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/sinin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "XII/sinin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "juumin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiijõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiitõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisõsõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiisõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõssõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiissõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõlõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõllõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiillõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiiltõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumizõssi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "juumisiissi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "^(*)) the accusative corresponds with either the genitive",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nominative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "the genitive.",
      "source": "inflection"
    },
    {
      "form": "^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
      "source": "inflection"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "juumin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "juu‧min"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "juu‧min"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "drink, beverage"
      ],
      "links": [
        [
          "drink",
          "drink"
        ],
        [
          "beverage",
          "beverage"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "drunkenness, intoxication"
      ],
      "links": [
        [
          "drunkenness",
          "drunkenness"
        ],
        [
          "intoxication",
          "intoxication"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "medicine"
      ],
      "links": [
        [
          "medicine",
          "medicine"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(drinkable) medicine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjuːmin/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʝuːmʲin]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-uːmin"
    }
  ],
  "word": "juumin"
}

Download raw JSONL data for juumin meaning in All languages combined (3.8kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: drinkable",
  "path": [
    "juumin"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "juumin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: drinkable",
  "path": [
    "juumin"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "juumin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for the genitive.",
  "path": [
    "juumin"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "juumin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive.",
  "path": [
    "juumin"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "juumin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.